Blog Layout

Наблюдаваме по-малко текучество, хората станаха по-лоялни към работодателите си

Veneta Stoykova • January 25, 2021

Тази тенденция ще продължи и в бъдеще, казва Венета Стойкова, мениджър „Човешки ресурси“ в Данон Сердика

Как коронавирусът ще промени пазара на труда в България? В рубриката на Economy.bg „Пазарът на труда във време на Covid-19“ HR професионалисти и мениджъри от водещи компании в България очертават актуалните предизвикателства и бъдещите тенденции в търсенето и предлагането на работни позиции в различни сектори у нас. Вижте какво коментира Венета Стойкова, мениджър „Човешки ресурси“ в Данон Сердика.
Ситуацията, в която ни постави пандемията, промени света и съответно пазара на труда. Забелязвам, че има много по-малко текучество в сравнение с минали години. Смятам, че служителите ще бъдат по-лоялни и ангажирани особено към компании, които успяха да избегнат структурни промени.
Компаниите трябваше да реагират бързо, както по отношение на адаптиране на бизнеса, така и при организацията на работата на служителите, поддържането на тяхната колективност, ангажираност и лоялност въпреки дистанционния начин на работа. В последните години бе видима тенденцията, че може да се работи от различно място особено за определени позиции. Пандемията затвърди този нов начин на работа и позволи на компаниите да се адаптират, като направи и дистанционното изпълнение на задачите приложимо за по-голям брой позиции. Тази тенденция ще продължи и в бъдеще.
В Данон дистанционната работа не е нещо ново, тъй като ние от няколко години имаме политика за работа от вкъщи, която успяхме много бързо да приложим в действие за всички служители, чиято позиция го позволява.
By Венета Стойкова May 12, 2021
Обръщали ли сте внимание колко често, дали и какви въпроси задавате в определен разговор, за да разберете повече и да бъдете не само добър слушател, но и да подпомогнете събеседника си да достигне до неговите/нейните изводи или различна гледна точка. Приканвам ви да откриете вълшебството на задаването на отворените въпроси. Вълшебството да слушаме какво иска да ни каже събеседника. Наблюдавали ли сте, колко често в разговорите хората говорят, изказват мнение, развиват теория и отсрещната страна се „опитва“ да слуша. Споделя се тема и вие още преди човекът да е спрял да говори сте отворили уста да се изкажете. Приканвам ви да помислите върху следните няколко въпроса, които биха могли да ви помогнат да станете активен и ползотворен събеседник. Колко често задавате въпроси в ежедневните разговори, които водим? Полагате ли усилия да разберете какво иска да ни каже човекът отсреща? Какво стои под повърхността на думите, в каква дълбочина влиза разговорът? Задаваме ли въпроси, за да разберем. А замислялите сте се, че когато задаваме въпроси, за да разберем повече, подпомагаме събеседника да помисли за отговора, който дава. Ние му даваме пространство, а защо не и друга гледна точка. Когато участваме в събеседвания задаването на отворени разговори е ключово за ползотворен разговор. Смислените разговори ни дават усещането за пълнота и добре използвано време. Водим десетки диалози с различни събеседници, бъдете активни, задавайте отворени въпроси и бъдете нащрек за развитието на разговора. Скоро, ако сте го загубили, ще успеете да възвърнете умението, което е ключово в детска възраст: задаването на въпроси. Често съм се чудила, каква е причината да губим по пътя на израстването си хубави навици от детството. В бързината на работния ден, в бързината на следващата задача, или в бързината на следващия разговор, бързаме да се изкажем. А какво би било да желаем да зададем въпрос, за да разберем повече, да научим повече и да проявим любопитство. Въпросите могат да ни съдействат, да прогледнем, да осъзнаем, а защо не, и да се променим.
Share by: